710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde kan Lollandsbanens tog ikke køre ind på Nykøbing F station i hele perioden fra


Fredag 30. april til og med lørdag 31. juli 2021


Alle tog erstattes derfor med togbus mellem Øster Toreby og Nykøbing F. i begge retninger.

 

Tog og togbus kører efter en særlig køreplan som kan ses her – klik her

 

Tog og togbus afventer hinandens ankomst i Øster Toreby.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

 

Togbus Nakskov - Maribo

På grund af sporarbejde erstattes toget med togbus mellem Nakskov og Maribo i begge retninger aften og nat efter:

 

Mandag 15. marts

Tirsdag 16. marts

Onsdag 17. marts

Torsdag 18. marts


Følgende afgange erstattes med togbus:

Fra Nakskov afgang kl. 20.16* – 21.16* – 22.16* – 23.16*

Fra Maribo afgang kl. 20.40 – 21.40 – 22.40 – 23.40 – 00.40

*Togbussen afgår 26 minutter tidligere fra Nakskov end normal tog-afgang.

Togbussen kører efter særlig togbus-køreplan - klik her og se.

Tog og togbus afventer hinandens ankomst i Maribo.

 

Togbussen afgår fra:

Maribo Movias stoppested (Banegårdspladsen)
Ryde Movias stoppested på Stibankevejen
Søllested Movias stoppested i Jernbanegade
Avnede Betjenes ikke af togbus
Nakskov Busterminalen

 

Forvent op til 26 minutters ekstra rejsetid.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.


Togbus op 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde, erstattes de sidste tog i aftentimerne med togbus mellem Grænge og Nykøbing F. i begge retninger således:

 

Aften og nat efter søndag 13. december

Mellem Grænge og Nykøbing F: Fra Grænge afgang kl. 21.37 – 22.37 – 23.37

Mellem Nykøbing F og Grænge: Fra Nykøbing F. afgang kl.: 22.10 – 23.10 – 00.10

 

Aften og nat efter mandag til torsdag 14.-17. december

Mellem Grænge og Nykøbing F.  Fra Grænge afgang kl. 21.54 – 22.54 – 23.54

Mellem Nykøbing F. og Grænge  Fra Nykøbing F. afgang kl.: 22.15 – 23.15 – 00.15

 

I Øster Toreby afgår togbussen fra Sakskøbingvej v/Linde Allé.

I Grænge og Nykøbing F. afgår togbussen fra stationspladsen.

 

Tog og togbus afventer hinandens ankomst til Grænge og mellem Grænge og Nakskov kører toget som normalt i begge retninger.

Der må påregnes 8-10 minutters ekstra rejsetid.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

 

Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde, erstattes alle tog, hele dagen, med togbus mellem Sakskøbing og Nykøbing F. i begge retninger og sidste tog fra Nykøbing F. til Nakskov erstattes med togbus hele vejen:

 

Onsdag 2. december

Torsdag 3. december

Fredage 4. december

 

Ændret køreplan for tog mellem Nakskov til Sakskøbing:

Første tog fra Nakskov samt de sidste fire tog i aftentimerne afgår 15-19 minutter tidligere.

Sidste tog fra Nykøbing F. erstattes med togbus hele vejen til Nakskov og de tre næstsidste tog afgår 12 minutter senere fra Nykøbing F. end normal togkøreplan.

Øvrige tog hele dagen kører efter normal togkøreplan mellem Nakskov og Sakskøbing.

 

Togbussen mellem Sakskøbing og Nykøbing F. kører efter særlig køreplan og afgår 13 minutter tidligere fra Nykøbing F. end normal togafgang.

 

Se særlig køreplan for både tog og togbus her

 

Togbussen afgår fra:
Avnede Betjenes ikke af togbussen
Sakskøbing Movias stoppested ved stationen
Grænge Stationspladsen
Øster Toreby Movias stoppested på Sakskøbingvej (Linde Allé)
Nykøbing F Movias stoppested på Banegårdspladsen

 

Der må påregnes op til 20 minutters længere rejsetid.

Sidste togbus fra Nykøbing F. som kører hele vejen til Nakskov forventes at forlænge rejsetiden med 40 minutter.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

Ryde Station betjenes ikke af tog, men af togbus og taxa

Da perronen på Ryde Station skal renoveres, kan togene ikke standse på Ryde Station følgende dage:

 

Mandag 19. oktober - fra kl. 8.00

Tirsdag 20. oktober - hele dagen

Onsdag 21. oktober - hele dagen

Torsdag 22. oktober - hele dagen

Fredag 23. oktober - til kl. 18.00

På afgange i tidsrummet kl. 5.05-9.35 (mandag dog 8.05-9.35) afgår togbus i minuttal 05 og 35 fra Ryde til Maribo, hvor der opnås forbindelse med Lollandsbanen i begge retninger.

Umiddelbart efter togankomst til Maribo i tidsrummet kl. 13.23-18.00 afgår der togbus fra Maribo til Ryde. Fredag genoptages betjening med tog fra og med toget kl. 18.00 fra Maribo med ankomst Ryde kl. 18.07.

I øvrige tidsrum kan der bestilles taxa mellem Ryde og Maribo og omvendt. Taxa skal bestilles minimum en time før, hvis der skal opnås forbindelse med toget i Maribo. Taxa bestilles på telefon 52 14 35 09.

Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde, erstattes de sidste tog i aftentimerne med togbus mellem Maribo/Ryde og Nykøbing F. i begge retninger således:

 

Aften og nat efter søndag 13. september

Mellem Ryde og Nykøbing F: Fra Ryde afgang kl. 20.58 – 21.58 – 22.58

Mellem Nykøbing F. og Ryde: Fra Nykøbing F afgang kl. 20.42 – 21.42 – 22.42 – 23.42*)

Toget kører mellem Ryde og Nakskov i begge retninger. Togbus og tog afventer hinandens ankomst i Ryde, og der må derfor påregnes op til 20 minutters ekstra rejsetid.

*) Sidste togbus opnår ikke forbindelse med toget i Ryde, men togbussen fortsætter til Nakskov med stop for afsætning af passagerer undervejs.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

Aften og nat efter mandag 14. september

Mellem Maribo og Nykøbing F: Fra Maribo afgang kl. 23.151)

Mellem Nykøbing F. og Maribo: Fra Nykøbing F afgang kl. 23.502)

Toget kører mellem Maribo og Nakskov i begge retninger.

1) Toget afventer togbussen ankomst til Maribo og der må derfor påregnes op til 15 minutter ekstra rejsetid.

2) Togbussen opnår ikke forbindelse med toget i Maribo, men togbussen fortsætter til Nakskov med stop for afsætning af passagerer undervejs.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

 

Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde erstattes de to sidste afgange med togbus, som følger:

 

Mellem Nakskov og Nykøbing F

Aften og nat efter:

Søndag 26. april

Mandag 27. april

Tirsdag 28. april

Onsdag 29. april

Torsdag 30. april

 

Fra Nakskov: Mandag-torsdag afgang kl. 21.52 og 22.52. Søndag afgang kl. 21.44 og 22.44

Fra Nykøbing F: Mandag-torsdag afgang kl. 22.50, 23.50. Søndag afgang kl. 22.42 og 23.42

 

Togbussen kører efter en særlig køreplan og der må påregnes op til 45 minutters ekstra rejsetid. Se særlig togbus-køreplan her.

I Øster Toreby afgår bussen fra Linde Allé / Sakskøbingvej

Avnede betjenes ikke af bussen

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde erstattes de to sidste afgange med togbus, som følger:

 

Mellem Nakskov og Nykøbing F

Aften og nat efter:

Søndag 19. april

Mandag 20. april

Tirsdag 21. april

Onsdag 22. april

Torsdag 23. april

samt

Søndag 26. april

Mandag 27. april

Tirsdag 28. april

Onsdag 29. april

Torsdag 30. april

 

Fra Nakskov: Mandag-torsdag afgang kl. 21.52 og 22.52. Søndag afgang kl. 21.44 og 22.44

Fra Nykøbing F: Mandag-torsdag afgang kl. 22.50, 23.50. Søndag afgang kl. 22.42 og 23.42

 

Togbussen kører efter en særlig køreplan og der må påregnes op til 45 minutters ekstra rejsetid. Se særlig togbus-køreplan her.

I Øster Toreby afgår bussen fra Linde Allé / Sakskøbingvej

Avnede betjenes ikke af bussen

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.


Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde erstattes de sidste tog i aftentimerne med togbus mellem Maribo/Ryde og Nakskov i begge retninger:

 

Aften og nat efter søndag 15. marts

Følgende afgange erstattes med togbus:

Mellem Ryde og Nakskov: Fra Ryde afgang kl. 23.36

Mellem Maribo og Nakskov: Fra Maribo afgang kl. 00.34

Mellem Nakskov og Maribo: Fra Nakskov afgang kl.: 23.08

Avnede betjenes ikke af togbus.

Toget kører som normalt mellem henholdsvis Ryde og Nykøbing F / Maribo og Nykøbing F i begge retninger.

Togbus og tog afventer hinandens ankomst i både Ryde og Maribo, og der må derfor påregnes op til 15 minutters ekstra rejsetid.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

Aften og nat efter mandag 16. marts
Aften og nat efter tirsdag 17. marts

Følgende afgange erstattes med togbus:

Mellem Ryde og Nakskov: Fra Ryde afgang kl. 23.38

Mellem Maribo og Nakskov: Fra Maribo afgang kl. 00.35

Mellem Nakskov og Maribo: Fra Nakskov afgang kl.: 23.08

Avnede betjenes ikke af togbus.

Toget kører som normalt mellem henholdsvis Ryde og Nykøbing F / Maribo og Nykøbing F i begge retninger.

Togbus og tog afventer hinandens ankomst i både Ryde og Maribo, og der må derfor påregnes op til 15 minutters ekstra rejsetid.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

 

Togbus på Lollandsbanen

På grund af sporarbejde erstattes det sidste tog med togbus aften og nat efter:

 

Søndag 17. november

Fra Nakskov afgang kl. 23.21

Fra Nykøbing F afgang kl. 00.18

 

Mandag 18. november

Fra Nakskov afgang kl. 23.12

Fra Nykøbing F afgang kl. 00.15

 

Togbussen afgår fra Nakskov og Nykøbing F stationer på togets normale afgangstidspunkt, dog må der påregnes op til 45 minutters forsinkelse undervejs.

 

I Øster Toreby afgår bussen fra Brovejen/Sakskøbingvej. Ved de øvrige stationer og holdesteder holder bussen i umiddelbar nærhed

 

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

Togbus på Lollandsbanen

På grund af sporarbejde, erstattes toget med togbus som følger:

 

Aften og nat efter fredag 18. oktober

 

Mellem Nakskov og Nykøbing F.

 

Fra Nakskov afgang kl.          20.08, 21.12, 22.12 og 23.12

Fra Nykøbing F. afgang kl.   21.10, 22.10, 23.10 og 00.15

 

Togbussen kører efter en særlig køreplan og der må påregnes 45 minutters ekstra rejsetid. Se særlig køreplan her

 

Lørdag 19. og søndag 20. oktober

 

Mellem Sakskøbing og Nykøbing F. erstattes alle tog med togbus i begge retninger.

 

Mellem Nakskov og Nykøbing F. i aften og nattetimerne erstattes alle tog med togbus på hele strækningen i begge retninger.

 

Både tog og togbus kører efter særlig køreplan og afgår 13-17 minutter tidligere i dagtimerne.

 

Se særlig køreplan for lørdag her

Se særlig køreplan for søndag her

 

Der må påregnes 20-45 minutters ekstra rejsetid i forbindelse med buskørslen.

 

Togbussen afgår fra:

Nakskov Movia's stoppested ved stationen
Avnede Betjenes ikke
Søllested Movia's stoppested ved stationen
Ryde Stationspladsen
Maribo Banegårdspladsen
Sakskøbing Movia's stoppested ved stationen
Grænge Stationspladsen
Øster Toreby Sakskøbingvej v/Linde Alle
Nykøbing F Banegårdspladsen

 

Togbusserne medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

Togbus mellem Grænge og Nykøbing F.

På grund af sporarbejde erstattes toget med togbus aften og nat efter:

 

Søndag 1. september

Fra Grænge afgang kl. 20.49 – 21.49 – 22.49 – 23.49

Fra Nykøbing F afgang kl. 21.08 – 22.08 – 23.08 – 00.08

 

Mandag 2. september

Tirsdag 3. september

Onsdag 4. september

Torsdag 5. september

Fra Grænge afgang kl. 20.46 – 21.50 – 22.50 – 23.50

Fra Nykøbing F afgang kl. 21.10 – 22.10 – 23.10 – 00.15

 

Forvent 5-10 min. ekstra rejsetid. Tog og togbus afventer hinandens ankomst i Grænge.

 

Togbussen afgår fra:

Nykøbing F       Banegårdspladsen

Øster Toreby    Sakskøbingvej/Brovejen

Grænge             Stationspladsen

 

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

 

 

 

* I Øster Toreby afgår bussen fra Linde Alle/Sakskøbingvej. Ved de øvrige stationer holder bussen i umiddelbar nærhed af stationen.

Togbussen medtager kun cykler og barnevogne i meget begrænset omfang.

Togbus på 710R Lollandsbanen

På grund af sporarbejde erstattes tog med togbus:

Aften og nat efter mandag 8. juli

Mellem Nakskov og Nykøbing F i begge retninger

Aflyste tog:

Fra Nakskov afgang kl. 22.12 og 23. 12

Fra Nykøbing F afgang kl. 23.10 og 00.15

 

TOGBUS Nakskov - Nykøbing F

Nakskov 22:12 23:12
Avnede Betjenes ikke
Søllested 22:27 23:27
Ryde 22:42 23:42
Maribo 22:57 23:57
Sakskøbing 23:12 00:12
Grænge 23:25 00:25
Øster Toreby* 23:33 00:33
Nykøbing F 23:39 00:39

 

TOGBUS Nykøbing F - Nakskov

Nykøbing F 23:10 00:15
Øster Toreby* 23:16 00:21
Grænge 23:24 00:29
Sakskøbing 23:37 00:42
Maribo 23:52 00:57
Ryde 00:07 01:12
Søllested 00:22 01:27
Avnede Betjenes ikke
Nakskov 00:37 01:42