Nu åbner Odsherredsbanen igen

Seks ugers ombygning af Odsherredsbanen nærmer sig sin afslutning, og vi glæder os til, at vores kunder igen kan benytte toget hele vejen mellem Holbæk og Nykøbing Sjælland.

Nu åbner Odsherredsbanen igen

Det har de seneste seks uger været nødvendigt at benytte togbus på hele eller dele af Odsherredsbanen. Det synes ingen er optimalt, og derfor er vi også meget glade for, at vi mandag d. 17. juni som planlagt kan byde vores kunder tilbage i toget mellem Holbæk og Nykøbing Sj.

Gennem de seneste seks uger er der blevet arbejdet hårdt og godt på Odsherredsbanen, der bl.a. har fået udskiftet godt 7000 sveller, sporjusteret ca. 10 kilometer af banen, mens både Svinninge og Nykøbing Sj. har fået nye sporskifte og overkørsler. Derudover er der blevet anlagt en ny bro over Skjolds Grøft.

Samlet set betyder arbejdet, at vores kunder fremover vil opleve øget komfort, når de rejser på Odsherredsbanen. Vi glæder os til at byde vores kunder velkommen tilbage på Odsherredsbanen - en bane, der nu er mere robust og samlet set giver en forbedret kundeoplevelse.

Dermed er der meget at glæde sig over i Odsherred, hvor vi fredag d. 21. juni også kan fejre Odsherredsbanens 125 års jubilæum.

Du kan læse mere om det arrangement her.