Fra mandag den 29. juni kører Gribskovbanen efter den normale køreplan, dog vil der i weekenden være timedrift og nattogene erstattes af togbusser.

På lørdage og søndage aflyses nedenstående afgange

Hillerød-Tisvildeleje: Alle tog i minuttal 55 samt alle nattog er aflyst.

Tisvildeleje-Hillerød: Alle tog i minuttal 44 samt alle nattog er aflyst.

Fredag og lørdag aften er toget fra Hillerød til Tisvildeleje kl. 23:25 flyttet til kl. 23:40 og toget fra Tisvildeleje til Hillerød kl. 00:13 flyttet til kl. 00:17.

*Alle tog standser ved alle stationer, husk at trykke stop for standsning.

Enkelte nattog erstattes af togbus.

Se køreplan for togbus her.

Tjek Rejseplanen inden du rejser.

Fra og med weekenden den 10. og 11. oktober køres normal køreplan alle ugens dage og resten af køreplansåret.

Her holder togbussen

Hillerød

OBS! Nordre Jernbanevej ud for 21 og 23

Slotspavillonen

Slotspavillonen

Gribsø

Betjenes ikke

Kagerup

Gribskovvej/Kagerup Stationsvej

Duemose

Betjenes ikke med bus. Ring venligst på tlf. 27 15 63 63 for betjening.

Helsinge

Movia stoppested på stationspladsen

Troldebakkerne

Togbusstoppested ved trinbrættet

Ørby

Farvergårdsvej/Åmosevejen

Vejby

Movia stoppested på Vejby Station

Holløse

Tisvildevej (Lundehuset)

Godhavn

Tisvilde Bygade 100 m fra krydset Godhavnsvej/Tisvilde Bygade

Tisvildeleje

Movia stoppested ved stationen

 

Togbussen kan desværre ikke medtage el-kørestol eller el-crosser. Benytter du el-kørestol eller el-crosser, og skal du rejse på ovenstående strækning, der hvor Lokaltog har indsat togbus, kan du ringe til 70 10 20 30, taste 1 og angive, at det er transport for Lokaltog. Så sørger Falck for at køre dig og dit køretøj mellem de to stationer på strækningen, hvor du skal fra og til. Der er ventetid, så det er en god idé at bestille transporten og aftale tidspunkt så tidligt som muligt. Gerne flere dage og minimum et par timer før.